View Single Post
Stary 01-02-2009, 08:42   #11
m@niek
ford::average
 
Avatar m@niek
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-01-2009
Skąd: Lublin
Model: Mondeo Ghia 5d
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2001
Postów: 53
Domyślnie Re: [MK3] kolektor ssacy

No i wymontowałem kolektor...

Powiem krótko: masakra.

Sam demontaż zajął mi jakieś 6 godzin (najwięcej zeszło wyjmowaniem, a najczęściej niszczeniem tych zapinek co trzymają wiązki przewodów elektrycznych + namierzenie i demontaż wszystkich przewodów podciśnieniowych). No ale w końcu się udało. Do odkręcenia samych śrub też musiałem używać kilku końcówek i różnych redukcji + pomocy magnesu do nakierowywania końcówek kluczy na śruby, no ale w końcu się udało wydobyć w jednym kawałku i co ważniejsze bez wyjmowania listwy wtryskowej, która mocno przeszkadzała już w trakcie wyjmowania.

Mój tato znający się trochę na rzeczy, który mi dzielnie pomagał w całej operacji, po ujrzeniu rozkołatanych klapek w kolektorze skomentował to następująco: "Należało by nieźle nakopać do d... konstruktorowi tego ustrojstwa."
Ideowo może i pomysł klapek ma jakiś sens, ale technologicznie jest to bubel, ponieważ elementy wykonujące praktycznie miliony operacji w czasie pracy silnika są wykonane z plastiku i obracają się w plastiku stykając się na niewielkich powierzchniach i normalnie w świecie wyrabiają się na skutek tarcia. Żadnych metalowych tulejek, sama fuszerka. Jedynym metalowym elementem jest stalowy pręt o przekroju kwadratu, na który nadziane są wszystkie klapki.

Tak czy siak, wyciągnąłem te klapki i drut, zostawiając same gniazda (oczywiście plastikowe) w których były osadzone klapki, z uwagi na to, że w kanaliku pomiędzy tymi gniazdami a kolektorem siedzą uszczelki.

W sumie wczoraj siedziałem prawie do północy, ale i tak nie zmontowałem całości, ponieważ będę musiał wymienić termostat (ułamana grzałka i przecieki). Żal byłoby montować tego potwora-kolektora, jeśli teraz mam termostat jak na widelcu (siedzi sobie pod kolektorem, w pobliżu pompy wspomagania) :fcp14

Pozdrawiam
m@niek jest offline   Odpowiedź z Cytatem